Det er planen, at amerikanske delstater skal begynde at vaccinere børn ned til 12 år med covid-19-vaccinen fra selskaberne Pfizer og BioNTech.
Det sker, efter at rådgivere for USA’s Center for Sygdomskontrol og Forebyggelse (CDC) onsdag enstemmigt har givet deres opbakning til planen i en afstemning.
Den amerikanske lægemiddelstyrelse, FDA, godkendte mandag brug af vaccinen fra Pfizer og BioNTech til børn mellem 12 og 15 år.
Vaccinen har hidtil været godkendt til unge ned til 16 år.
I sidste uge indledte vaccineproducenterne så den formelle proces for at få den godkendt til de 12-15-årige.
Allerede tirsdag begyndte nogle delstater, herunder Georgia, Delaware og Arkansas, at tilbyde vaccinen til unge teenagere. Imens oplyste covid-19-myndigheder i Californien, at familier fra torsdag kan begynde at lave aftaler for vaccination af unge mennesker.
Det Rådgivende Udvalg for Vaccinering (Acip), der kommer med anbefalinger til CDC, har onsdag stemt for at støtte vaccinationen af de 12-15-årige med stemmerne 14-0.
Pfizer og BioNTechs vaccine bliver i Danmark givet til unge ned til 16 år.
Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) er i øjeblikket i gang med at vurdere, om vaccinen også kan godkendes til 12-15-årige i Europa.
Mandag oplyste EMA, at afgørelsen kan komme allerede i slutningen af maj.
/ritzau/Reuters