“Løj sundhedsministeren lige for Folketinget her?”: Nye afsløringer bringer Magnus Heunicke i problemer

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

Magnus Heunicke afviser at kommentere de nye afsløringer, men bliver nu kaldt i samråd.

Af Claes Theilgaard, claes@indblik.dk 

Det er i dag kommet frem, at sundhedsminister Magnus Heunicke (S) har godkendt et notat, hvor det fremgår, at det vil være ulovligt at udrydde alle mink i Danmark.

Sundhedsministeren godkendte notatet den 1. oktober 2020 – altså mere end måned før, at han og regeringen afgav den ulovlige ordre om at aflive alle mink.

Det skriver Berlingske.

Ifølge professor i forvaltningsret ved Syddansk Universitet, Frederik Waage, viser de nye afsløringer, at Magnus Heunicke fik direkte besked om, at det ville være ulovligt at aflive alle mink i Danmark. 

Alligevel bakkede han op om statsminister Mette Frederiksen (S), da hun den 4. november 2020 tonede frem på TV til et pressemøde og afgav ordren om at udrydde alle mink.

De nye afsløringer har fået Nye Borgerliges folketingsmedlem Lars Boje Mathiesen til at hive et gammelt klip fra efteråret 2020 frem igen.

Her bliver en noget usikker Magnus Heunicke udspurgt i et samråd om netop regeringens beslutning om at udrydde de danske mink.

Det interessante i klippet er, at Heunicke her påstår, at han først vidste, at beslutningen var ulovlig, efter at Mette Frederiksen den 4. november havde afgivet ordren om at aflive alle minkene.

Altså en udtalelse, der står i skarp kontrast til det, Berlingske i dag kan afsløre.

– Løj Sundhedsministeren lige for Folketinget her?, spørger Lars Boje Mathiesen derfor i et opslag på Twitter.

Magnus Heunicke har over for Berlingske og andre medier afvist at kommentere sagen, men er allerede nu blevet kaldt i samråd af Venstre.

Magnus Heunicke skal afhøres i Minkkommissionen den 26. november, men Morten Dahlin (V), der er formand for Folketingets retsudvalg, fastholder, at sundhedsministeren skal i samråd allerede inden da.

– Det er vigtigt, at alt kommer frem. Sundhedsministeren har sagt en ting til offentligheden og godkendt en anden ting i notatet, så han må stå skoleret over for ikke bare Minkkommissionen, men også Folketingets retsudvalg, siger Dahlin til TV 2.

Minkkommissionen er netop nu i gang med en lang række afhøringer, der skal afdække, hvad der er sket i minkskandalen, hvor regeringen ifølge flere af landets førende juraprofessorer har gjort sig skyldig i hele tre grundlovsbrud.

I løbet af foråret næste år forventes kommissionen at afslutte sit arbejde.

Kommissionen skal foretage retlige vurderinger af, om embedsmænd har gjort noget ulovligt, men en evt. rigsretssag mod f.eks. statsminister Mette Frederiksen er en politisk beslutning.

Kommissionens medlemmer består af landsdommer Michael Kistrup (formand), professor Helle Krunke og advokat Ole Spiermann.

Indkaldte vidner i kommissionen er hverken underlagt sandhedspligt eller vidnepligt.

[adning id="17957"]

Fik du læst?